środa, 1 kwietnia 2015 r., godz.: 
Aktualności
Badanie losów absolwentów
100-lecie szkoły
Podręczniki
Plan lekcji  (PDF)
Klasy
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Laureaci
Sukcesy
Kalendarz ucznia
Egzaminy
Konkursy i uroczystości
Dla rodziców
Konsultacje
Pomoc pedagogiczno - psychologiczna
Zajęcia pozalekcyjne
Patron szkoły
Historia szkoły
Kadra pedagogiczna
Pracownie szkolne
Pracownia komp. z EFS
Dokumenty szkoły
Rekrutacja uczniów
Kontakt
Aktualności
Prelekcje dla chełmskich gimnazjalistówW marcu 2015r. bieruńscy policjanci zajmujący się przestępczością nieletnich przeprowadzili prelekcje dla młodzieży z gimnazjum w Chełmie Śląskim. Podczas spotkań mundurowi omówili z uczniami temat odpowiedzialności karnej nieletnich. W zajęciach uczestniczyły wszystkie klasy chełmskiego gimnazjum.
Prelekcje odbywały się na godzinach wychowawczych. Uczniom każdej klasy chełmskiego gimnazjum mundurowi przekazali najistotniejsze kwestie dotyczące odpowiedzialności, jaką za czyny karalne ponoszą osoby nieletnie. Policjanci wyjaśnili młodzieży m.in. co to jest czyn karalny, demoralizacja czy przemoc domowa. Uczniowie chętnie uczestniczyli w pogadance, zadając stróżom prawa pytania na nurtujące ich tematy.


Rekolekcje wielkopostne - informacja

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 16, 17 i 18 marca 2015r. (poniedziałek - środa) o godz. 8.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim.

Dzień Bezpiecznego Internetu – Razem Tworzymy Bezpieczny Internet

23 lutego 2015r. w naszym Gimnazjum odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu.
Jednym z elementów tego dnia było przygotowanie przez klasy plakatów nawiązujących do tematyki: „Razem Tworzymy Bezpieczny Internet".
Wybrano najciekawsze prace.
Pierwsze miejsce uzyskała klasa Ia, drugie miejsce klasa IIb, a trzecie miejsce przypadło w udziale również klasie Ia, a czwarte miejsce - klasa Ic.
W tym dniu odbył się także konkurs informatyczny – „Wiedzy o Internecie”.
W konkursie brało udział 16 uczniów z wszystkich klas Gimnazjum.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Kacper Kuczowicz – klasa IIa
II miejsce – Dominik Komar – klasa IIIb i Krzysztof Koźlik – klasa IIa
III miejsce – Marcin Kuberski – klasa Ia.

Wszystkim Uczniom gratulujemy.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowali uczniowie kółka geograficzno - informatycznego pod kierunkiem Pani Barbary Ochojskiej.Relacja z Zimowiska w Chełmie Śląskim


W dniach od 4 lutego do 8 lutego 2015r. w Chełmie Śląskim odbyło się pięciodniowe zimowisko połączone z Kursem Zastępowych - współorganizowane przez Hufiec Mysłowice.
Zimowisko pod hasłem „5 dni podróży”


O godzinie 10.00 rozpoczęto zakwaterowanie i przygotowanie do podróży po 5 kontynentach. Uczestnicy zostali podzieleni na zastępy. Dwa zastępy kursowe i dwa ogólne, w tym jeden zuchowy. Zastępy miały chwile na przygotowanie swojego logo, nazwy i okrzyku, oraz piosenki.
I tak powstały :

Zastęp „PIRACKA SETKA POD ZNAKU RÓŻOWEGO JEDNOROŻCA”
Zastęp „WIDMOWI PODRÓŻNICY”
Zastęp ” OGNISTE MAJTKI”
Zastęp „KINGSTONOWIE”
Po zaprezentowaniu się zastępów i wprowadzeniu w fabułę zimowiska, czyli podróż żaglowcem – „Starym Brygiem” , kursanci udali się na pierwsze zajęcia, a uczestnicy zimowiska na zwiady terenowe po okolicy . Po obiedzie zajęcia z tańców towarzyskich- standardowych przeprowadziła Katarzyna Załuska. Kolejno odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, przeprowadzone przez strażaków z OSP Kosztowy w Mysłowicach. Po kolacji w technikum w Chełmie Śląskim zorganizowaliśmy turniej Unreal Tournament. Następnie odbyły się zajęcia z symboliki i historii ZHP. I tak zwiedzaliśmy Europę- pierwszy kontynent na naszej trasie podróży.Drugiego dnia zaczęliśmy zwiedzać Amerykę i tak po śniadaniu Katarzyna Załuska ponownie przeprowadziła zajęcia, tym razem z tańców latynoamerykańskich. Zuchy w tym czasie ślizgały sie w gorącej atmosferze na pobliskim lodowisku. Po obiedzie odbył się turniej zjazdowy „Wyścig Białego Kła”, na którym wykazać mogli się najszybsi lodołamacze. Późnym popołudniem zostały przeprowadzone przez druhnę Natalię Śledzionę warsztaty indiańskie. Po kolacji udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie nasi przyjaciele z Fundacji Horyzont Zdarzeń przeprowadzili zajęcia z walki mieczami piankowymi.
Kolejnego dnia zawitaliśmy na kontynencie azjatyckim. Rano, zwiedzając najstarsze klasztory wojowników Szaolin odbyła się kolejna część warsztatów z walki mieczami piankowymi, ponownie prowadzonymi przez Fundację Horyzont Zdarzeń. Następnie zajęcia ze sztuk walki w formule K-1 przeprowadziła druhna Julia Kubasiewicz. Po obiedzie nasi harcerze ponownie wybrali sie na zimowe ślizgawki. W czasie wolnym chętni pomagali pakować kalendarze dla Fundacji Centrum Monitoringu Lecznictwa Okołoporodowego. Po kolacji odbył się konkurs Karaoke. Późnym wieczorem harcerze stawili się na alarmie mundurowym, aby udać się na Smutną Górę, gdzie przy magicznym kręgu, sześciu z nich złożyło Przyrzeczenie Harcerskie.

Z 1 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Albatrosy” przyrzeczenie złożyli:

- Aleksandra Jankowska,
- Justyna Żurek,
- Mikołaj Biczak;


Z Próbnej Drużyny Harcerskiej „Feniks” przyrzeczenie złożyli :

- Wiktoria Jurek,
- Anna Mazur,
- Paulina Matyja


wszystkim serdecznie gratulujemy.
Następnego poranka zacumowaliśmy do brzegów krainy kangurów i koali, czyli do Australii. Do południa zastęp Kingstonowie, w ramach zadania zaliczeniowego na kursie zastępowych, przeprowadził Olimpiadę sportową ,,Skaczmy do góry jak kangury” . Po obiedzie, kiedy kursanci prezentowali na zaliczenie swoje pokazowe zbiorki, reszta zimowiska udała się na zajęcia ze strzelania z łuku i wiązania przydatnych na pokładzie żaglowca węzłów. Jeszcze przed kolacją dla najmłodszych została przygotowana gra, która doprowadziła trzy osoby do złożenia Obietnicy Zucha.

Tak oto z 4. Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Agricola” Obietnicę Zucha złożyli:

- Daniel Wróblewski,
- Martyna Olech,
- Roksana Olech
wszystkim serdecznie gratulujemy.


Po tej uroczystej chwili uczestnicy mieli czas na przygotowanie się do balu kapitańskiego, który zorganizował zastęp kursowy Widmowi Podróżnicy. Na balu wszyscy świetnie się bawili oraz wybrano oczywiście Króla i Królową balu - osobno w kategorii zuchów i harcerzy:

- wśród zuchów królową została Ola Koncewicz a królem Dawid Wróblewski
- a wśród harcerzy królową została Wirginia Schmidt a królem Kamil Biśta.

Na balu odwiedzili na przedstawiciele Fundacji Centrum Monitoringu Lecznictwa Okołoporodowego, którzy serdecznie podziękowali za pomoc przy składaniu kalendarzy i w zamian wręczyli wszystkim pamiątkowe kalendarze.
I tak zakończył nasz pobyt w Australii.

Ostatni dzień naszej podróży spędziliśmy na afrykańskim lądzie, gdzie uczestniczyliśmy w „bezkrwawym safari”- czyli w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez panią Karolinę Ścierską. Młodsza część uczestników mogła pomalować swoje twarze na wzór zwierząt afrykańskiej sawanny i skręcać balonowe zwierzątka. Zimowisko podsumowano na apelu, na którym było mnóstwo nagród i podziękowań. Wielu uczestników wyjechało z zimowiska z nowymi sprawnościami. Po apelu, po długim marszu przez Saharę znaleźliśmy ,,Oazę”, w której uraczono nas pysznym obiadem.

A tak przedstawione jest współzawodnictwo zastępów (w kolejności od najlepszego):

- WIDMOWI PODRÓŻNICY
- KINGSTONOWIE
- PIRACKA SEKTA SPOD ZNAKU RÓŻOWEGO JEDNOROŻCA
- OGNISTE MAJTKI


Patenty zastępowego uzyskali :

- Michał Gandyk – z wyróżnieniem
- Kacper Skubisz – z wyróżnieniem
- Dominika Mucha – z wyróżnieniem
- Aleksandra Janowska,
- Elżbieta Bała,
- Justyna Żurek,
- Dawid Korpok,
- Michał Demitraszek,
- Tomasz Sokołowski,
- Wiktoria Semeniuk,
- Wirginia Schmidt,
- Kacper Kuchowicz ,
- Klaudia Kisiel,
- Aleksandra Kocerba


Gratulujemy serdecznie wszystkim zastępom oraz kursantom otrzymania patentów.


I tak za kończył się rejs Starego Bryga …


Dyskoteka szkolna

W dniu 16.02.2015r. w budynku Gimnazjum w godzinach 17.00 - 21.00 odbędzie się dyskoteka szkolna.
Warunkiem uczestnictwa w dyskotece jest pisemna zgoda rodziców.
Uczeń pozostaje na terenie szkoły od godziny 17.00 do 21.00.
Wcześniejsze zwolnienia tylko za pisemną zgodą rodziców przedłożoną wychowawcy klasy bądź innemu nauczycielowi.


III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Literaturze

8 stycznia br. dwoje uczniów naszego Gimnazjum: Izabela Pacwa oraz Kacper Kuczowicz, wzięło udział w pierwszym etapie III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Literaturze - Przygody Willa, bohatera „Zwiadowców” – zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących: Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach.
Uczestników konkursu obowiązywała znajomość wszystkich tomów (w sumie aż dwunastu!), bardzo popularnej, nie tylko wśród chełmskiej młodzieży, serii powieści fantasy australijskiego pisarza Johna Flanagana. Uczniowie rozwiązywali test złożony z zadań otwartych, a także odszukiwali odpowiednie nazwy w tzw. wykreślance.
Niecodzienne wiadomości z Gimnazjum w Chełmie Śląskim

- Już we wrześniu placówka na zaproszenie Instytutu Badań Edukacyjnych przystąpiła do realizacji programu „Narzędzia w działaniu”, którego celem jest upowszechnianie wykorzystywania w praktyce lekcyjnej ciekawych rozwiązań dydaktycznych opublikowanych w Bazie Dobrych Praktyk bdp.ibe.edu.pl oraz udział w warsztatach. Działanie jest prowadzone w ramach projektu „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach PO KL.

- W październiku Zespół Szkół w Chełmie Śląskim uzyskał Certyfikat Placówki Przyjaznej Środowisku na bazie współpracy z Zakładem Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego „AS”.

- Firma Lechaa Consulting Sp. Z o. o. zaprosiła naszą szkołę do udziału w realizacji projektu „Kotwice kariery”; współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Poddziałania 3.4.3 „Upowszechnianie uczenia się przez całe życie – projekty konkursowe” PO KL. W ramach projektu opracowane zostało narzędzie diagnostyczne i materiały metodyczne wspomagające proces rozpoznawania i określania predyspozycji oraz zainteresowań zawodowych ucznia zdolnego. Dziesięcioro gimnazjalistów o uzdolnieniach matematycznych, humanistycznych, lingwistycznych, artystycznych i sportowych weźmie udział na terenie placówki w 10 indywidualnych spotkaniach, w czasie których dokonane zostanie rozpoznanie obszarów zdolności ucznia, wzmocnienie obszarów, które tego będą potrzebowały oraz zostanie udzielona pomoc w zaplanowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej na podstawie przygotowanego raportu. Projekt w placówce rozpoczął się w listopadzie.

- Wiele emocji towarzyszy zawsze udziałowi uczniów w konkursach przedmiotowych Śląskiego Kuratora Oświaty. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się pięciu uczniów w sześciu przedmiotach, są to: Natalia Bożek – wiedza o społeczeństwie (p. J. Kulesza – Kubiciel); Aleksandra Szopa – matematyka (p. G. Jamińska); Jakub Hutyra – matematyka (p. M. Janek) oraz fizyka (p. W. Siodłok); Mateusz Wesecki – matematyka (p. G. Jamińska); Sandra Pyras – język niemiecki (p. A. Leńdźwa – Wyciślok). Gratulujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych etapach konkursu.


Jak Feniks z popiołów
Tak zaczyna się opowieść o odrodzonej idei harcerstwa w Chełmie Śląskim

Nowa opowieść o szarych i zielonych mundurach w Chełmie Śląskim zaczyna się rok temu. Dyrektor Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim p. Grażyny Buras - Chrostek podejmuje działania, których celem jest zaszczepienie w młodych ludziach harcerskich idei. Na strychu szkoły realizowany jest projekt gimnazjalny związany z lekturą „Kamieni na szaniec”. Gimnazjaliści zarażeni klimatem stworzonym przez uczestników „Akcji po arsenałem” coraz częściej dopytują się : kiedy u nas będzie drużyna harcerska ? Na odpowiedź nie trzeba długo czekać. W czerwcu odbywa się pierwsza zbiórka organizacyjna. Zainteresowanie gimnazjalistów przerasta najśmielsze oczekiwania. Na spotkanie stawia się ponad czterdzieści osób. Idąc za oczekiwaniami środowiska Komendant Hufca Mysłowice rozkazem powołuje do życia Próbną Drużynę Harcerską mianując drużynową harcmistrz Joannę Muniowską.

Od września bieżącego roku szkolnego działalność drużyny zaczyna się na dobre. Środowisko zaczyna istnieć na forum hufca. Drużyna bierze udział w Harcerskim Starcie Hufca Mysłowice. Niesamowitą radością dla harcerzy z Chełmu Śląskiego staje się fakt, iż po miesiącu swojej działalności wygrywają rywalizację harcerską z doświadczonymi drużynami. Udział w pierwszej harcerskiej przygodzie staje się inspiracją do dalszych działań. Druhny i druhowie krok po kroku budują symbolikę i obrzędowość drużyny. Drużyna przyjmuje za swoje barwy niebiesko – żółte chusty i niebieskie berety. Na jednej ze zbiórek pada hasło dh Elżbiety Bały „To my jesteśmy jak feniks, bo harcerstwo w Chełmie znowu istnieje”. Te słowa inspirują do powstania nazwy drużyny „FENIKS” .
Głośne pozdrowienie Czuwaj zabrzmiało po raz kolejny 17 grudnia. Do Chełmu Śląskiego w godzinach wieczornych dotarło Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione przez dh. Pawła z Bazyliki w Piekarach Śląskich. Dnia następnego Światło rozpoczęło swoją wędrówkę po gminie. Harcerze odwiedzili Urząd Gminy przekazując naszemu Wójtowi, panu Stanisławowi Jagodzie Betlejemskie Światło razem z tegorocznym przesłaniem „Pokój jest w nas”. Kolejnymi miejscami odwiedzonymi przez harcerzy były szkoły Podstawowe w Chełmie Śląskim oraz Gminne Przedszkole. Światło dotarło również do Ośrodka Zdrowia. W odwiedzonych miejscach drużyna pozostawiła Betlejemskie Światło Pokoju dzieląc się ideą i symboliką przekazania światła.

Wieczorem 18 grudnia nadszedł dla drużyny szczególny czas. Na uroczystościach Święta szkoły w obecności Komendanta Hufca i towarzyszących harcerzy reprezentujących środowisko drużyn z Mysłowic odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju do Gimnazjum na ręce Pani Dyrektor. Symbolicznemu wprowadzeniu światła towarzyszyły słowa okolicznościowej pieśni harcerskiej „ Światło z Betlejem nową światu da nadzieję! …” Betlejemski płomień powitała Dyrekcja słowami : „Witamy Betlejemskie Światło Pokoju; Światło, które jest znakiem braterstwa, a jednocześnie znakiem miłości. W Świetle witamy Tego, który się narodził dla nas w Betlejem.
Cieszmy się, że są dobrzy ludzie, którzy niosą z tym światłem pokój; radujmy się z dobrych harcerzy, z dobrej młodzieży, z wychowawców.
Światło z Betlejem zatrzymamy niech płonie tutaj, w szkole – będącej drugim domem na wiele lat dla rzeszy uczniów i nauczycieli, i niech płonie w domach i różnych miejscach, gdzie harcerze to Światło zaniosą, i powtórzą hasło tegorocznej wędrówki Światła, słowa Świętego Jana Pawła II: Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem, mogli nieść pokój innym”. Wędrówka Światła zakończyła się w piątek 19 grudnia, kiedy drużyna pozostawiła symbol z Betlejem w Kościele w Chełmie Śląskim, gdzie zgodnie z tradycją światło płonęło do Wigilii Bożego Narodzenia.
Razem można więcej

Już po raz czwarty, 18 grudnia społeczność Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim zorganizowała Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Stało się już tradycją, że w przedświątecznym zabieganiu zatrzymujemy się, by zrobić coś dla innych. Dzięki zaangażowaniu rodziców przygotowujących kiermasz oraz nauczycieli i uczniów Gimnazjum tworzących spektakl teatralny mogliśmy zebrać pieniądze na dofinansowanie wycieczek uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Kiermasz stał się już przedsięwzięciem, do którego szkolna społeczność przygotowuje się od września. Rada Rodziców zajmuje się organizacją kiermaszu, rodzice i uczniowie przygotowują ozdoby świąteczne oraz pieką ciasta. Państwo Jarczokowie, jak co roku, wydrukowali bileciki z hasłem przewodnim „W zgodzie z tradycją” , a państwo Nowroccy zadbali o barek kawowy oraz pojemniki na wypieki. Pani Ewa Lekki, jak zawsze, szyła elementy dekoracji oraz wystroju sali. Pani Dorota Wojtowicz stworzyła naszym artystom wspaniałe fryzury, a Pani Ewa Świerz zadbała o artystyczny makijaż wykonawców. Panie: Danuta Jarczok, Ilona Szpitalny, Anna Tarapacz, Katarzyna Wasik koordynowały sprzedaż wypieków i ozdób. Wszyscy goście otrzymali świąteczny prezent: piernikową choinkę – dar Pana Adama Stadlera.

Kiermasz jest też okazją do złożenia podziękowań wszystkim firmom i ludziom dobrej woli, którzy co roku wspierają społeczność Zespołu Szkół w organizacji Pikniku Zawodowego, finału WOŚP, czy właśnie Kiermaszu. W tym celu została podjęta inicjatywa stworzenia Złotej Księgi Przyjaciół Szkoły, a jej prezentacja miała miejsce na tegorocznym spotkaniu, kiedy mogliśmy przedstawić 44 firmy i osoby prywatne współpracujące ze szkołą od czterech lat. Ważnym elementem uroczystości było przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy naszego gimnazjum. Natomiast punkt kulminacyjny kiermaszu stanowił spektakl przygotowywany przez nauczycieli i młodzież chełmskiego Gimnazjum. Po adaptacjach „Opowieści wigilijnej” oraz „ Małego Księcia”, scenicznej wersji utworu „Anielskie Betlejem” przyszedł czas na refleksję dotyczącą przeżywania Świąt Bożego Narodzenia zatytułowaną „Święta All inclusive, czyli co się stało z polską tradycją”.

Główna bohaterka – artystka Gracjana uważa, że Święta to przebrzmiała tradycja i w tym roku u niej Wigilii nie będzie . Przyjaciel Wiktor oraz kolejny aktor - Ksiądz proboszcz nie rozumieją zachowania Gracjany i są zaskoczeni jej postawą. Kolejne sceny ukazują różne formy przygotowań do Świąt oraz sposoby ich spędzania, tak więc za sprawą bohaterów przenosimy się do tradycyjnego śląskiego domu, hipermarketu czy wreszcie na … Karaiby. W końcu jednak zwycięża polska tradycja, z czytaniem Pisma Św., łamaniem się opłatkiem, Wigilią z najbliższymi i śpiewaniem kolęd. Dopełnieniem poszczególnych scen są specjalnie na tę okazję przygotowane układy taneczne oraz utwory wokalne.

Od początku zaproszenia na kiermasz przyjmują władze gminy na czele z Wójtem - panem Stanisławem Jagodą, Księża posługujący w naszej parafii, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy i prezesi firm i zakładów, a tłumy przybyłych gości oraz gromkie brawa po spektaklu świadczą o sukcesie, na który co roku pracują nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. A najważniejsze, że ten sukces przynosi także wymierne materialne korzyści. Maksyma: „Razem możemy więcej” - sprawdza się tu w stu procentach!

Spektakl „ Święta All inclusive, czyli co się stało z polską tradycją”, z wykorzystaniem tekstów ks. J. Twardowskiego:
Scenariusz i reżyseria: Beata Wesecka, Joanna Kulesza – Kubiciel;
Scenografia, dekoracje: Beata Pyras, Bożena Kobyłczyk;
Przygotowanie utworów wokalnych: Wioleta Siodłok, Mateusz Janek;
Przygotowanie chórku: Krzysztof Kracla;
Choreografia układów tanecznych: Katarzyna Załuska, Wiktoria Kowalik;

Aktorzy: Gracjana: Kamila Jarnot; Wiktor: Rafał Jarczok; Proboszcz: Paweł Szafrański; Anioł: Agata Hochuł; Mikołaj: Dominik Komar; Starsze panie: Magdalena Sędor, Anna Kulik; Studentki: Gabriela Wyciślok, Paulina Stolecka; Bizneswoman, Biznesmen: Justyna Kozdęba, Aleksander Karwath; Małżeństwo: Paulina Hetmańska, Wojciech Szymański; Babcia: Estera Nowrocka; Ciocia: Zofia Stasiowska; Córka: Klaudia Klimek; Wnuczka: Klaudia Księżarczyk; Recytatorki: Wiktoria Kowalik, Karolina Zbylut; Konferansjerzy: Natalia Szpitalny, Kacper Skubisz; Taniec I: Katarzyna Załuska, Natalia Bożek, Daria Protasewicz, Sandra Pyras, Karolina Zygmunt, Michalina Kozak, Kacper Powichrowski; Taniec II, śpiew: Aldona Klimza, Wiktoria Kowalik, Magdalena Plewniok, Patrycja Stolorz, Karolina Zbylut; Śpiew: Kamila Jarnot, Sabina Palka, Karolina Hetmańska, Klaudia Księżarczyk, Aleksandra Szopa, Martyna Wojtowicz, Paulina Hetmańska , Justyna Kozdęba; Chórek: Elżbieta Bała, Marta Staniucha, Martyna Jochemczyk, Wiktoria Kobior, Karolina Kostyra, Aldona Klimza, Wiktoria Kowalik, Patrycja Stolorz, Magdalena Plewniok; Flet: Honorata Stachoń, Monika Leja; Akordeon: Natalia Jochymczyk.
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia
spędzanych w miłej rodzinnej atmosferze
oraz wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności
w nadchodzącym Nowym 2015 Roku -
dla Rodziców, Uczniów i Przyjaciół Naszej Szkoły -
Dyrektor i Grono Pedagogiczne Gimnazjum w Chełmie Śląskim


IV Kiermasz Bożonarodzeniowy


Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz młodzież
Gimnazjum im. Karola Miarki w Chełmie Śląskim
zapraszają
na IV Kiermasz Bożonarodzeniowy -
" W zgodzie z tradycją",
który odbędzie się 18 grudnia 2014 r. o godzinie 18.00
w salce na organistówce.


W programie:
1. Spektakl "All inclusive, czyli co się stało z polską tradycją".
2. Prezentacja Złotej Księgi Przyjaciół Szkoły.
3. Kiermasz wypieków i ozdób świątecznych.


Dyskoteka szkolna

W dniu 26.11.2014r. w budynku Gimnazjum w godzinach 17.00 - 21.00 odbędzie się dyskoteka szkolna.
Warunkiem uczestnictwa w dyskotece jest pisemna zgoda rodziców.
Uczeń pozostaje na terenie szkoły od godziny 17.00 do 21.00.
Wcześniejsze zwolnienia tylko za pisemną zgodą rodziców przedłożoną wychowawcy klasy bądź innemu nauczycielowi.


Dzień Postaci Fantastycznych

W naszej szkole 14 listopada 2014 r. odbył się Dzień Postaci Fantastycznych. Uczniowie mogli przebrać się za bohaterów z książek, bajek, filmów, a nawet gier.
Po szkolnym korytarzu przechadzały się m.in. czarownice, pszczółki, magicy, koty i wojownicy.
Klasom zostały przyznane punkty - ocenie podlegała ilość przebranych osób oraz kreatywność. Wszyscy świetnie się bawili, a Samorząd Uczniowski obiecał, że nie będzie to jedyny dzień tematyczny zorganizowany w Chełmskim Gimnazjum.
Szkolny Mistrz Ortografii 2014

Pod koniec października w naszym gimnazjum odbył się konkurs ortograficzny „Szkolny Mistrz Ortografii 2014”, którego celem było szerzenie wśród uczniów nawyku pracy nad poprawnością ortograficzną. Konkurs, w którym wzięło udział aż 28 uczniów, z klas pierwszych, drugich i trzecich, zorganizowała i przeprowadziła p. A. Kocur.
Uczestnicy musieli poradzić sobie z pisownią „nie” z różnymi częściami mowy, pisownią wyrazów małą bądź wielka literą, wstawić w tekst brakujące litery („ó”, „u”, „rz”, „ż”, „ch”, „h”), poprawnie odmienić wyrazy, a także utworzyć skróty od podanych wyrazów.
W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością zastosowania ich w praktyce. Poziom konkursu był niezwykle wyrównany - o pierwszym miejscu decydował zaledwie punkt.
„Szkolnym Mistrzem Ortografii 2014” została Kamila Jarnot, drugie miejsce wywalczył Miłosz Jacent, trzecie zdobyła natomiast Sonja Rozmus.
Nagrody książkowe oraz dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom podczas apelu szkolnego przez Panią Dyrektor Grażynę Buras-Chrostek.
Szkolny Mistrz Ortografii 2014 - Kamila Jarnot
Jak to jest po drugiej stronie kamery?

Piękne słońce i bezchmurne niebo towarzyszyło 4 listopada 2014r. klasie IB o profilu humanistycznym podczas wizyty w siedzibie TV Silesia w Katowicach. Celem wycieczki, zorganizowanej przez p. A. Kocur, było zapoznanie uczniów z pracą dziennikarza, prezentera telewizyjnego, oświetleniowca, montażysty.
TVS jest telewizją regionalną, która istnieje dopiero 6 lat. Przez ten czas zyskała jednak szerokie grono zwolenników nie tylko na terenie Śląska, ale też Wielkopolski czy Lubelszczyzny. Co więcej można ją oglądać także za granicą, m.in. w Niemczach oraz Kanadzie.
Naszym przewodnikiem po zakamarkach telewizji był dziennikarz Wojciech Żegolewski, specjalista od aktualności i gorących newsów, wieloletni radiowiec. Odwiedziliśmy m.in. główne studio, gdzie nagrywane są programy informacyjne oraz wywiady. Mogliśmy, jak dziennikarz prowadzący wiadomości, usiąść za stołem prezenterskim i spojrzeć w oko kamery. Widzieliśmy prompter, z którego dziennikarze czytają teksty, kran kamerowy, nowoczesne lampy studyjne. Największą popularnością cieszył się jednak tzw. greenbox, na tle którego pracuje prezenter pogody. Może wśród uczniów klasy IB są przyszłe gwiazdy telewizji?Tematy projektów edukacyjnych dla klas II w Gimnazjum
im. Karola Miarki w Chełmie Śląskim w roku szkolnym 2014/2015


Religia

1. Grupy parafialne, jako wyraz praktycznego rozumienia eklezjologii Soboru
Watykańskiego II.
2. Życie konsekrowane - charakterystyka najważniejszych zgromadzeń zakonnych
w Kościele.
3. Charakterystyka Judaizmu.
4. Misterium Męki Pańskiej.

Język polski

1. Średniowieczny rycerz i jego dama serca.
2. Jak być dobrym mówcą, rozmówcą i słuchaczem.
3. Bajki I. Krasickiego – śmieszą, bawią i uczą.
4. Magia teatru – o teatrze w teorii i praktyce.
5. Wśród bogów i herosów starożytnej Grecji.
6. W świecie poezji Adama Mickiewicza.

Język niemiecki

1. Czy można ciekawie spędzić wakacje w krajach niemieckojęzycznych?
2. Jak Niemcy obchodzą Święta Bożego Narodzenia?
3. Czy Berlin wart jest zobaczenia – przewodnik po najciekawszych miejscach stolicy Niemiec.

Język angielski

1. Jak uczyć się języka angielskiego przez film i muzykę?
2. Brytyjskie zwyczaje i tradycje.
3. My hero – the person, who inspires me. Mój bohater – osoba, która inspiruje, jest dla mnie przykładem.
4. Sławni obywatele krajów anglojęzycznych.

Historia/ Wiedza o społeczeństwie

1. Moda ze szczytów Olimpu.
2. „Chleba i igrzysk” czyli o życiu codziennym w starożytnym Rzymie.
3. Życie i działalność Karola Miarki.
4. Czwarta władza, czyli wpływ środków masowego przekazu na życie społeczeństwa.

Biologia

1. Jak wygląda histologiczna mapa człowieka?
2. Nośnik informacji genetycznej – kwas deoksyrybonukleinowy

Geografia

1. Chełm Śląski – moja mała Ojczyzna.
2. Brazylia – warunki naturalne, ludność i zabytki.
3. Wielkie Odkrycia Geograficzne – miejsca, podróżnicy i odkrywcy.
4. Parki narodowe w Afryce.

Chemia/Fizyka

1. Piorunująca fizyka – czy może być ciekawa?
2. Dźwięk – jak powstaje, jaki ma wpływ na organizm człowieka, czy może leczyć lub szkodzić.
3. Woda – kropla życia.
4. Jak człowiek przewodzi prąd – elektryczność w twoim ciele.
5. Działanie światła na organizmy – wykorzystanie światła w medycynie.
6. Pole magnetyczne – uzdrowiciel czy zabójca.
7. Substancje toksyczne – trucizny w gospodarstwie domowym i najbliższym otoczeniu człowieka.
8. Tlenki wokół nas.
9. Tlenek węgla (II) i tlenek węgla (IV) – ich wpływ na życie człowieka.
10. Chemia w łazience.
11. Chemia laboratoryjna – czyli jak łatwo możemy eksperymentować?

Matematyka

1. Tworzenie gier edukacyjnych.
2. Dom pod klucz.
3. Planimetria w architekturze mojego miasta.
4. Remontujemy nasze mieszkanie.

Zajęcia artystyczne – muzyka

1. Folklor i patriotyzm w twórczości F. Chopina.
2. Opracowanie programu artystycznego z okazji rocznicy tragedii katyńskiej.
3. Jak odnajdywać i promować szkolne talenty?

Wychowanie fizyczne

1. Jak możemy poprawić naszą sprawność fizyczną?
2. Co można zrobić, aby przywrócić modę na uprawianie sportu?
3. Jakie czynniki zagrażające zdrowiu występują w Twoim środowisku lokalnym?
4. Organizacja szkolnego turnieju tenisa stołowego.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15.10.2014 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Obchody tej uroczystości składały się z kilku etapów. Na początku uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, stając się jednocześnie „pełnoprawnymi” uczniami Chełmskiego Gimnazjum.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor mgr Grażyna Buras-Chrostek, która przybliżyła uczniom historię powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz złożyła życzenia całej społeczności gimnazjalnej z okazji obchodzonego święta. Pani Dyrektor podziękowała również za dotychczasowe zaangażowanie, wszystkim pracownikom szkoły oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy.
Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczne, przygotowany pod kierunkiem Pani Aleksandry Leńdźwy-Wyciślok, Pani Renaty Ticman oraz Pani Magdaleny Skuteli. Dekorację przygotowała Pani Beata Pyras.
Samorząd Uczniowski podziękował nauczycielom za codzienny trud ich pracy oraz wręczył kwiaty. Nauczyciele oraz uczniowie mogli obejrzeć humorystyczne przedstawienie muzyczne pt: „Dzień z życia ucznia”. Młodzi artyści naszego gimnazjum wykazali się dużym talentem w trudnej sztuce pantomimy, która w połączeniu z muzyką , stworzyła niezapomniane widowisko.
Na koniec uczniowie klas drugich przygotowali jeszcze niespodziankę dla uczniów klas pierwszych – krótkie otrzęsiny. Pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą o naszym gimnazjum oraz sprawnością fizyczną.
Wszyscy uczniowie poradzili sobie doskonale z wyznaczonymi zadaniami. Gratulujemy.


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pragnę życzyć wszystkim uczniom Gimnazjum wielu sukcesów w nauce, natomiast nauczycielom i pracownikom wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dyrektor Zespołu Szkół
Grażyna Buras-Chrostek
Osobliwości Świata Fizyki

Uczniowie klas III naszego gimnazjum wybrali się 24 września 2014 r. w coroczną podróż do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wykłady połączone z pokazami doświadczalnymi.
W tym roku zetknęli się z następującą tematyką:
„Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”, „Dźwięczna fizyka” oraz „W teatrze wysokich napięć”.
Wykłady zostały przygotowane przez zakład Dydaktyki Fizyki. Jak zwykle organizatorzy zaskoczyli uczniów swoją pomysłowością i efektami specjalnymi. Największe wrażenie na uczniach zrobiły ogniki "tańczące" w rytm muzyki, których piękny pokaz zakończył wykład dotyczący dźwięku.
Równie świetnie bawili się w teatrze wysokich napięć, gdzie głównym aktorem był ładunek elektryczny. W tym wykładzie uczestniczyli w sensie dosłownym asystując w eksperymentach. Sprawdzili nawet na własnej skórze jak " smakuje" wyładowanie elektryczne.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015 w Gimnazjum odbyło się
1 września 2014r. o godzinie 9.00.
Msza św. w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i młodzieży o godz. 8.00 w Kościele Parafialnym.

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, witając pierwszoklasistów, którzy będą się uczyć w trzech klasach: humanistycznej, ogólnej i matematyczno - językowej.
Drugoklasiści przygotowali dla nich scenkę z życia szkoły.
Młodzież nawiązała także do 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezentując krótki montaż poetycko - muzyczny zakończony utworem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety z pokolenia Kolumbów, którego śmierć w pierwszych dniach powstania warszawskiego w pełni oddaje tragizm tamtych dni.
Życzymy Nauczycielom i Uczniom zapału do pracy i wspaniałych wyników.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 oraz pożegnanie uczniów klas III odbędzie się w piątek - 27 czerwca 2014r. o godz.10.00.
Wcześniej o godz. 9.00 w kościele odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich uczniów, wychowawców i nauczycieli.
Serdecznie zapraszamy!

Kiermasz podręczników używanych

18.06.2014r.w godzinach od 15.00 - 17.00 w budynku Gimnazjum odbędzie się kiermasz podręczników używanych.
Uczniowie zainteresowani kupnem bądź sprzedażą podręczników używanych proszeni są o przybycie w wyżej wymienionym terminie.
Książki powinny zawierać propozycję ceny. Zapraszamy.

Dzień Ziemi

9 czerwca 2014r. w naszym gimnazjum odbyły się warsztaty z okazji Dnia Ziemi.
Pani Katarzyna Kowalska reprezentująca Klub Podróżnika w Katowicach przedstawiła prezentację multimedialną z wyprawy trekkingowej w Himalaje.
Uczniowie wykonali także plakaty dotyczące ochrony środowiska przyrodniczego.
Wyróżnienia otrzymały klasy: I b, II b i II c.

Program artystyczny przygotowali uczniowie pod opieką Pani Barbary Ochojskiej.Dzień Sportu i II Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

2 czerwca 2014r. w naszym gimnazjum odbył się Dzień Sportu. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych.
W rywalizacji szkolnej zwyciężyli:
- I miejsce - klasa III b
- II miejsce - klas II a
- III miejsce - klasa I a i I b.
W tym dniu odbył się także II Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, który przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem Pani Joanny Kuleszy - Kubiciel.
Drużyny uczniów klas trzecich wykonywali różne zadania i ćwiczenia, które oceniane były przez Jury Konkursu: Panią Dyrektor - Grażynę Buras - Chrostek, Panią Joannę Kuleszę - Kubiciel i Panią Wicedyrektor - Katarzynę Żórawik.
Wszystkie drużyny klas trzecich wykazały się jednakowym - wysokim poziomem wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Dzień Projektów Edukacyjnych w Gimnazjum im. K. Miarki w Chełmie Śląskim

16 maja 2014r. w naszym gimnazjum odbył się Dzień projektów edukacyjnych, które zaprezentowali uczniowie klas drugich.
Tematy projektów edukacyjnych:
- Pontyfikat papieża Jana Pawła II
- "Jak kamienie rzucone na szaniec..." - nawiązanie do lektury "Kamienie na szaniec"
- Drzewo genealogiczne brytyjskiej rodziny królewskiej
- Wynalazki Chińczyków
- Wybory - moja świadoma decyzja
- Cuda świata starożytnego
- TAK czy NIE dla energetyki jądrowej w Polsce?
- W jaki sposób wysiłek fizyczny wpływa na zdrowie człowieka?
- Jak się nie nudzić w Stanach Zjednoczonych - album najciekawszych miejsc w USA
- Czy znajomość praw fizycznych ma wpływ na życie codzienne?
- Zabytki i tradycje w Rosji.
Wszystkie projekty były bardzo interesujące i ciekawie przygotowane pod opieką nauczycieli naszej szkoły.


Wizyta Deutsch-Wagen-Tour w Gimnazjum im. K. Miarki w Chełmie Śląskim

30 kwietnia przed chełmskim gimnazjum zaparkował długo oczekiwany, kolorowy Volkswagen oznaczony logo „Deutsch-Wagen-Tour”.
Projekt Deutsch – Wagen –Tour skierowany jest do uczniów, nauczycieli, studentów, rodziców oraz wszystkich osób, które interesują się językiem niemieckim. W 2009 roku w trasę po całej Polsce wyruszyło pięć niezwykłych samochodów, z których każdy wyposażony został w starannie wybrane i opracowane materiały dydaktyczne i promocyjne. To właśnie dzięki „Deutsch-Wagenom” animatorzy projektu docierają do wielu szkół i przeprowadzają z dziećmi i młodzieżą w każdym wieku wyjątkowe warsztaty.

Zadaniem projektu jest motywowanie do nauki języka niemieckiego i jego popularyzacja wśród uczniów. Zajęcia dla uczniów chełmskiego Gimnazjum prowadziła animatorka Instytutu Goethego w Krakowie – Pani Joanna Lay, a udział w nich wzięli uczniowie klas pierwszych. W czasie trwania zajęć młodzież miała okazję poprzez zabawę i różne gry edukacyjne utrwalić niemieckie słownictwo oraz poznać nowe, przydatne zwroty. Za aktywny udział w zajęciach, każdy uczestnik otrzymał upominek, były to gadżety z logo projektu np. koszulki, długopisy, breloczki, przybory szkolne. Wizyta Deutsch-Wagen-Tour pokazała, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna! Wizyta odbyła się z inicjatywy nauczycielki języka niemieckiego Aleksandry Leńdźwy-Wyciślok oraz dzięki uprzejmości i pomocy pani dyrektor Grażyny Buras-Chrostek.

Nasze gimnazjalistki Ania Wycik i Ola Swoboda zostały posłankami na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży!

Sejm Dzieci i Młodzieży organizowany jest przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się raz do roku, 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie.

Tematem XX sesji SDiM będą „Wybory parlamentarne”. Do tegorocznego projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży zarejestrowało się ogółem 654 zespołów, ponad pięćdziesiąt z naszego województwa, trzy z naszego powiatu. 230 wygranych zespołów z całej Polski, czyli 460 osób, uczestniczyć będzie w seminariach w dniu 31 maja 2014 r., które odbędą się w Warszawie oraz obradach XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca 2014 r., które odbędą się w gmachu Sejmu.

Dziewczyny od początku edukacji w naszym gimnazjum angażują się w działania społeczne. Niedawno przeprowadziły debatę w środowisku lokalnym nt. aktywności społecznej i wyborczej młodych ludzi. Po otrzymaniu mandatu poselskiego, zgodnie z regulaminem rekrutacji do SDiM, uczennice zobowiązane są przeprowadzić kampanię profrekwencyjną do Parlamentu Europejskiego w dniach 1 – 22 maja. Opiekunką projektu gimnazjalistek jest Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczycielka historii, wos-u i edb w naszym Zespole Szkół.
Ania i Ola chcą zostawić swój ślad w Europie

Uczennice naszej szkoły kandydują do Sejmu Dzieci i Młodzieży - Aleksandra Swodoba i Anna Wycik, pod opieką pani Joanny Kulesza – Kubiciel, nauczycielki historii i wos-u, zorganizowały 2 kwietnia br. debatę: "Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji".

Z głosem młodych jest tak: jednego nikt nie usłyszy, tysiące na pewno!1 głos+1 głos+1 głos…to już właściwie krzyk, co zgromadzeni mogli wręcz zobaczyć naklejając "swoje ślady" na mapę Polski.

Debata oksfordzka "Młodzi chcą uczestniczyć w demokracji" pomiędzy uczniami gimnazjum wywołała liczne komentarze publiczności. Hitem debaty stała się zabawna scenka z morałem, że brak głosu to danie szansy kandydatom dalekim od naszych przekonań. A na dylemat "Nie mam na kogo głosować!" dziewczyny dały radę-oddaj "glos nic nie ważący, pokaż że nie ma dla ciebie odpowiedniej propozycji politycznej, ale nie bądź obojętny".

Zaproszeni goście oraz publiczność głowiła się także nad dylematem „Czy dorośli są głusi na głos młodych?” Dyskusja swą intensywnością zaskoczyła nawet samych organizatorów. Goście debaty podzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu działań politycznych, społecznych czy biznesu prowadzonego przez młodą osobę. Przedsięwzięcie zakończył „Banku Pomysłów” - czyli zgromadzenie propozycji działań młodych oraz ich oczekiwań wobec władz.

Młodzież debatująca doszła do przekonania, że ma wiele pomysłów, ale dorośli mają wiedzę jak wdrożyć je w życie i to musi współgrać. Jedna z debatujących podkreślała, że trzeba czerpać z dobrych wzorców - 83% młodych Francuzów nie chce być „mięsem wyborczym” i orientuje się w polityce. Podczas przedsięwzięcia zrodziło się kilka ciekawych pomysłów na zmianę rzeczywistości: wprowadzenie przedstawiciela młodych z głosem doradczym do Rady Gminy; zaproponowano kampanię nt. kompetencji samorządu szkolnego oraz zaktywizowanie działań stowarzyszenia „Młodzi dla Młodych” w Chełmie Śląskim, czym zainteresowani są jego założyciel oraz młodzież z naszego gimnazjum; postulowano również powstanie Młodzieżowej Rady Gminy czy przeznaczenie strony w „Naszych Sprawach” pod redakcję młodych. Wśród pomysłów znalazły się i pomysły na czas wolny młodych, np.: plaża nad zalewem, skatepark, siłownia na świeżym powietrzu, Orlik, plac zabaw … czy stworzenia areny do walk Pokemonów.

Nasze ambitne dziewczyny mają zamysł zaktywizować wyborczo jak największą ilość mieszkańców naszej gminy. Twierdzą, że nic nie działa lepiej jak metoda małych kroczków. Zaczęły od siebie i swoich najbliższych (już chodzą słuchy, że dziewczyny jeszcze przed debatą przekonały do głosowania kilka osób), teraz chcą przekonywać dalej!

Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w debacie: pani Gabrieli Penczek, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty oraz pani Gabrieli Żórawik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektorowi Zespołu Szkół pani Grażynie Buras – Chrostek i wicedyrektorowi pani Katarzynie Żórawik, przedstawicielom Rady Pedagogiczneji Rady Rodziców naszej szkoły, pani Danucie Sowie – przedstawicielce lokalnej prasy, chełmskiemu przedsiębiorcy i założycielowi Stowarzyszenia „Młodzi dla Młodych” panu Marcinowi Socha, przedstawicielowi ZZPD KWK Piast - panu Henrykowi Swobodzie oraz przedstawicielom Koła Emerytów w Kopciowicach – państwu Cecylii i Henrykowi Jarosz. Serdeczne dzięki dla naszych koleżanek i kolegów, którzy debatowali z nami czy wcielili się w role członków rodziny: Cecylii Borek, Sonii Glomb, Paulinie Hetmańskiej, Kamili Jarnot, Nikoli Kocierz, Justynie Kozdębie, Ewelinie Lech, Agacie Thedzie, Małgorzacie Wasilik, Jakubowi Działasowi, Robertowi Kasperczykowi, Pawłowi Pyrczek i Mateuszowi Rodzynowi.

PROJEKT EDUKACYJNY NOCNY MARATON Z „KAMIENIAMI NA SZANIEC”


Ojczyzna, wolność, patriotyzm, tradycja, wspólnota, przyjaźń, braterstwo, poświęcenie, oddanie, wiara, czyli opowieść o pokoleniu, które umiało pięknie żyć i pięknie umierać. Tak w największym skrócie można przedstawić ideę, która przyświecała realizatorom projektu edukacyjnego w gimnazjum – uczniom klasy 2 B (dziennikarskiej) oraz polonistce - Pani Grażynie Buras – Chrostek.

Pierwszym punktem projektu było przydzielenie zadań uczniom oraz zorganizowanie spotkania z rodzicami tychże celem przedstawienia założeń inicjatywy i pozyskania chętnych do współpracy. Realizacja projektu rozpoczęła się już w listopadzie 2013 r., ustalono, że prezentacja efektów pracy zbiegnie się w czasie z premierą najnowszej ekranizacji lektury Aleksandra Kamińskiego w reżyserii Roberta Glińskiego.
To wydarzenie miało miejsce 7 marca 2014 r. i właśnie tego dnia uczniowie uczestniczyli w kinowej projekcji filmu pt. „Kamienie na szaniec” w Oświęcimiu.
14 marca 2014 r. o godz. 17.00 uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz Pani Gabriela Penczek, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty, wzięli udział w niecodziennej lekcji,
na którą złożyło się kilka etapów.
Jako pierwsza zaprezentowała się grupa przygotowująca mapę mentalną przedstawiającą najważniejsze fakty dotyczące lektury, rozdano notatki oraz zadanie domowe – każdy etap projektu zawierał te elementy. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział niemal w autentycznych tajnych kompletach, albowiem na potrzeby sali lekcyjnej przystosowano strych w naszym gimnazjum. Niecodzienny klimat zapewniły nie tylko olbrzymie plakaty polskich romantycznych wieszczów, fotosy z najnowszej ekranizacji książki, ale chyba przede wszystkim autentyczne zeszyty uczniowskie z roku 1937-1939, które umożliwiły tę niezwykłą podróż w czasie. Tak omówiono utwór Juliusza Słowackiego „Testament mój” oraz genezę tytułu powieści. W następnej części spotkania miał miejsce pokaz musztry do piosenki „Serce w plecaku”, do którego układ ułożyła Pani Joanna Kulesza – Kubiciel. W tym momencie nastąpiła przerwa na prawdziwą żołnierską grochówkę serwowaną w metalowych miskach, menażkach,
co w połączenie ze strojami uczniów – wszyscy w koszulach flanelowych, wprowadziło iście harcerskiego ducha w nasze szeregi. Kolejna część imprezy przyniosła charakterystykę bohaterów, czyli Alka, Rudego i Zośki, do której uczniowie przygotowali prezentację multimedialną i piękny album. Wydanie specjalnego numeru „Polski Ludowej” zawierało relację z Akcji pod Arsenałem, które uzupełniła prezentacja makiety Warszawy, na której przedstawiono Arsenał i getto. Ostatnia część projektu obrazowała losy mieszkańców Chełmu Śląskiego w czasie II wojny światowej, przedstawione w formie krótkiej scenki teatralnej prezentującej cztery pokolenia chełmiaków. Dalsza część wieczoru to projekcja filmu w reżyserii Jana Łomnickiego pt. „Akcja pod Arsenałem” oraz Leopolda Buczkowskiego pt. „Zakazane piosenki”. Potem były długie rozmowy w szkolnej stołówce, niezapomniany mecz siatkówki i … pozostały wspomnienia nie tylko dotyczące przeżytych emocji, ale przede wszystkim utrwalające omówioną lekturę.

Dyskoteka szkolna

W dniu 13.02.2014r. w budynku Gimnazjum w godzinach 17.00 - 21.00 odbędzie się dyskoteka szkolna.
Warunkiem uczestnictwa w dyskotece jest pisemna zgoda rodziców.
Uczeń pozostaje na terenie szkoły od godziny 17.00 do 21.00.
Wcześniejsze zwolnienia tylko za pisemną zgodą rodziców przedłożoną wychowawcy klasy bądź innemu nauczycielowi.


Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego 2014r. w naszym Gimnazjum odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu.
Jednym z elementów tego dnia było przygotowanie przez klasy plakatów nawiązujących do tematyki bezpieczeństwa w sieci Internet.
Pani Dyrektor wybrała najciekawsze prace.
Pierwsze miejsce uzyskała klasa IIIa, drugie miejsce klasa IIa, a trzecie miejsce przypadło w udziale klasie IIIb i Ia.
W tym dniu odbył się także test informatyczny - Bezpieczeństwo w Internecie.
W konkursie brało udział 17 uczniów z wszystkich klas Gimnazjum.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Arkadiusz Łański - klasa IIIb
II miejsce - Kamila Jarnot - klasa IIb
III miejsce - Arkadiusz Palka - klasa IIc.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowali uczniowie kółka informatycznego pod kierunkiem Pani Barbary Ochojskiej.

Chełm Śląski nie śpi! – pomaga!

W sobotę, 8.02.2014r. odbył się w naszym Gimnazjum turniej charytatywny w piłce siatkowej na rzecz chorego na mukowiscytozę Jacka Janiela, który mieszka w Goławcu. Całość została zorganizowana dzięki współpracy wolontariuszy z Chełmu Śląskiego i Goławca oraz dzięki pomocy Pana Rafała Grudnioka, który wcielił się w rolę zarówno zawodnika, jak i sędziego oraz pomocnika w sprawach organizacyjnych.
W turnieju wzięło udział 7 drużyn : Wolontariusze Chełm Śląski, Wolontariusze Goławiec, OSP Chełm Śląski, Uczniowie Chełm Śląski, Mickiewicz, Na pełnej fantazji oraz drużyna Nie śpimy! Pomagamy, w której skład wszedł m.in. Jacek.

Po zaciętej grze, zdrowej rywalizacji i oczywiście zabawie, którą widać było na twarzach zawodników na 3 miejscu uplasowała się drużyna Nie śpimy! Pomagamy, 2 miejsce zajęli Uczniowie Chełm Śląski, a cały turniej wygrała drużyna „Na pełnej fantazji”


Po podliczeniu uzbieranej kwoty okazało się, że udało się zebrać 2000zł. To kolejny mały kroczek w kierunku osiągnięcia upragnionej kwoty na przeszczep płuc dla naszego przyjaciela, ale także dowód, że Chełmianie nie są obojętni na pomaganie, że można na nich liczyć.
Możemy być z siebie dumni.
Wszystkim zawodnikom, kibicom i osobom, które przyczyniły się do sukcesu serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja by ponownie przyłączyć się do akcji.

Jeśli ktoś już teraz chciałby wspomóc Jacka prosimy o przekazanie 1 % podatku, to jedna mała rzecz, która może uratować komuś życie, a Wam dać poczucie, że Nie śpicie! Pomagacie.

„ Dobro jest w nas”, czyli III Kiermasz Bożonarodzeniowy w Zespole Szkół w Chełmie Śląskim Gimnazjum im. K. Miarki

Już po raz trzeci 18 grudnia 2013r. w sali parafialnej na organistówce odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy pod hasłem „Dobro jest w nas”, którego celem jest zebranie funduszy na dofinansowanie wycieczek programowych uczniom z rodzin o złej sytuacji finansowej.
Przygotowanie przedsięwzięcia, bo tak można nazwać tę imprezę środowiskową, która już na stałe wpisała się do chełmskiego kalendarza, rozpoczęły się we wrześniu.
Dyrektor Zespołu Szkół – Pani Grażyna Buras – Chrostek przewodniczyła spotkaniu nauczycieli oraz Rady Rodziców, które pozwoliło przydzielić zadania i określić zasady współpracy.
Nie sposób wymienić wszystkich rodziców pomagających w przygotowaniach, jednak bez stylistek i fryzjerek: Pani Barbary Swobody oraz Doroty Wojtowicz, jak również kosmetyczki Pani Ewy Świerz nie osiągnęlibyśmy oczekiwanego efektu artystycznego . Bez strojów uszytych przez Panią Dorotę Lekki artyści nie wygladaliby tak pięknie.
Scenografia autorstwa nauczyciela plastyki i techniki pani Beaty Pyras nie prezentowałaby się tak wspaniale bez pomocy pani Bożeny Kobyłczyk.
Goście nie otrzymaliby pamiątkowych aniołków, gdyby nie Panie: Danuta Jarczok i Danuta Niedbałka. Bez sprezentowanej przez Państwa Stasiowskich pięciometrowej choinki oraz zaangażowania Pana Jerzego Jochemczyka nie byłoby tak wspaniałej świątecznej oprawy. I w końcu bez pomocy, jak zawsze niezawodnych, Państwa Nowrockich zapewniających „barek kawowy”, nie moglibyśmy się delektować wypiekami rodziców. Warto wspomnieć o zaproszeniach, podziękowaniach, różach, małych choinkach – to efekt zaangażowania naszych nauczycieli (pani Joanna Rogalska, pan Rafał Grudniok) oraz zaprzyjaźnionej firmy AC POKALE.
Uroczystość składała się z oficjalnego wstępu dyrektora szkoły dającego możliwość podziękowania sponsorom oraz Przyjaciołom Szkoły za ich pomoc w realizacji planów dydaktyczno – wychowawczych naszej placówki oraz z części „kiermaszowej” i artystycznej.
W poprzednich latach za sprawą spektakli wg scenariuszy autorstwa polonistki Beaty Weseckiej będących adaptacją „ Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa oraz „Małego Księcia” A. de Saint – Exupery’ego przenieśliśmy się do świata bohaterów literackich. Autorką scenariusza tegorocznej inscenizacji – scenicznej wersji utworu ks. Mieczysława Malińskiego „Pomyłka Lucyfera” - była Joanna Kulesza – Kubiciel, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Część słowno – muzyczną przygotowaną przez panie: J. Kuleszę – Kubiciel oraz Beatę Wesecką dopełniłytańce, których choreografią oraz prezentacją (w tym przygotowaniem kostiumów oraz podkładów muzycznych) zajęła się pani Joanna Rogalska – nauczyciel języka angielskiego oraz języka polskiego.
Z głównym bohaterem – Diablątkiem, w postać którego wcieliła się Agata Theda, przenieśliśmy się do… piekła, gdzie zobaczyliśmy Lucyfera (Aleksandra Swoboda) oraz jego świtę (Estera Nowrocka i Wojciech Szymański), a następnie do Betlejem z Maryją (Krystyna Jeruzol), Józefem (Dominik Powązka), Pasterzami (Izabela Pacwa, Jakub Działas, Adrian Hetmański) i Aniołkiem (Aleksandra Szopa), by przekonać się o mocy Bożego Narodzenia. Całą historię opowiedziały: Kamila Jarnot oraz Anna Wycik.
W tańczące diabły wcieliły się: Emilia Lekki, Magdalena Plewniok, Sandra Pyras, Paulina Stolecka, Natalia Szpitalny, Martyna Wojtowicz, Gabriela Wyciślok, Karolina Zygmunt.
Role tańczących aniołów odegrały: Natalia Bożek, Paulina Hetmańska, Justyna Kozdęba, Daria Protasewicz, Paulina Stolecka, Patrycja Stolorz, Katarzyna Załuska, Karolina Zygmunt.
Soliści: Karolina Amrozik,Paulina Hetmańska, Justyna Kozdęba, Anna Wycik, Jakub Działas;
Chórek: Aldona Klimza, Wiktoria Kobior, Wiktoria Kowalik, Karolina Zbylut;
Oprawa muzyczna: pani Aleksandra Sroka ( skrzypce), Agata Hochuł, Ewelina Lech, Paweł Pyrczek, Bartłomiej Ostrowski (gitara), Honorata Stachoń ( flet );
Światła, nagłośnienie ( dzięki pomocy i uprzejmości Pana Wiktora Baliona) : Jakub Działas.
Uroczystość uświetniła Aleksandra Swoboda – Młodzieżowa Ślązaczka Roku, która zaprezentowała chełmskiej publiczności zwycięski tekst.
Na zakończenie chórek gimnazjalistów pod kierunkiem nauczyciela muzyki pana Krzysztofa Kracli zaśpiewał kolędy i pastorałki.
Następnie Goście zachęceni słowami S. Soyki stanowiącymi motto tegorocznego kiermaszu: „ Życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać, ale by żyć, siebie samego trzeba dać…” nabywali ciasta oraz ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i rodziców Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim.
Dzięki ich hojności Rada Rodziców zajmująca się stroną finansową przedsięwzięcia zebrała 2700 zł.
Nad sprawnym przebiegiem kiermaszu czuwały nauczycielki: Aleksandra Leńdźwa – Wyciślok oraz Barbara Ochojska, a także Panie Katarzyna Nowrocka i Urszula Skubisz oraz rodzice uczniów kl. 1a.


Dzień Życzliwości i Tolerancji

21 listopada 2013r. w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości i Tolerancji.
Jednym z elementów tego dnia było przygotowanie przez klasy plakatów nawiązujących do tematyki tolerancji i życzliwości wobec innych ludzi.
Pani Dyrektor wybrała najciekawsze i najładniejsze prace.
Pierwsze miejsce uzyskała klasa IIa - nie tylko wykazali się talentem plastycznym, ale również Panią Dyrektor zafascynowało hasło przewodnie " Życzliwość naszą siłą".
Klasa IIb - okazała się niezwykle pomysłowa i cały dzień chodziła z plakietkami w kształcie uśmiechniętej buzi.
Drugie miejsce przyznano klasie IIIb, a trzecie miejsce uzyskała klasa IIIa.
Wyróżnienie należało się także klasie Ib, gdyż przygotowała ona, aż trzy plakaty.


Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości


12 listopada 2013r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Ilony Fabryczny i Pani Beaty Weseckiej przygotowali montaż słowno - muzyczny - prezentując rys historyczny Polski w czasie zaborów do odzyskania niepodległości w 1918 roku - po wielu latach niewoli.
Opracowanie muzyczne i przygotowanie chórku - Pan Krzysztof Kracla.
Pani Joanna Kulesza - Kubiciel przygotowała prezentację multimedialną, która była wyświetlana w trakcie akademii przez Pana Rafała Grudnioka.
Na koniec Pani Dyrektor Grażyna Buras - Chrostek podziękowała uczniom
i nauczycielom za przygotowanie interesującej akademii.


„Szkolny Mistrz Ortografii 2013”

W dniu 22 października 2013 roku w Zespole Szkół w Chełmie Śląskim – w Gimnazjum im. Karola Miarki miała miejsce kolejna już edycja konkursu ortograficznego „Szkolny Mistrz Ortografii”, którego celem jest szerzenie wśród uczniów nawyku pracy nad poprawnością ortograficzną. Konkurs, w którym wzięło udział 11 uczniów z klas trzecich, zorganizowała i przeprowadziła pani Anna Kocur. Uczestnicy musieli poradzić sobie z pisownią „nie” z różnymi częściami mowy, pisownią wyrazów małą bądź wielka literą, wstawić w tekst brakujące litery („ó”, „u”, „rz”, „ż”, „ch”, „h”), poprawnie odmienić wyrazy, a także utworzyć skróty od podanych wyrazów oraz zapisać słownie podane liczebniki. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością zastosowania ich w praktyce. „Szkolnym Mistrzem Ortografii 2013” została (trzeci rok z rzędu) Ewelina Lech, drugie miejsce wywalczyła Karolina Amrozik, trzecie zdobył natomiast Michał Szopa. Nagrody książkowe oraz dyplomy zostaną wręczone zwyciężczyniom podczas apelu szkolnego przez Panią Dyrektor Grażynę Buras-Chrostek.

Diabły i anioły z naszej szkoły

We wrześniu w naszej szkole odbył się casting do spektaklu pt.: „Nie jesteś diabełkiem”. Scenariusz na motywach „Pomyłki Lucyfera” autorstwa ks. Mieczysława Malińskiego napisała pani Joanna Kulesza – Kubiciel.

W czasie castingu uczniowie z ogromną pomysłowością i determinacją walczyli o role Lucyfera, bajarza czy diabełka.

Obecnie obsada przedstawia się następująco: Aleksandra Swoboda – Lucyfer, Kamila Jarnot i Anna Wycik – „bajarki”, Agata Theda – diablątko, Estera Nowrocka i Wojciech Szymański – diabły; Aleksandra Szopa – anioł oraz Jakub Dziełas – baca. Przygotowaniem naszych młodych aktorów zajmują się panie Beata Wesecka i Joanna Kulesza - Kubiciel

W naszej małej formie teatralnej tradycyjnie już nie zabraknie tańców, które przygotowują szkolne czirliderki pod kierunkiem pani Joanny Rogalskiej oraz śpiewu w wykonaniu: Pauliny Hetmańskiej, Justyny Kozdęby, Joanny Olak i Anny Wycik.

Na spektakl „Nie jesteś diabełkiem” zapraszamy 18 grudnia 2013 roku w ramach Trzeciego Kiermaszu Świątecznego Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim, który będzie miał miejsce na Organistówce przy kościele pw. Trójcy Świętej w Chełmie Śląskim.


LEKCJE HISTORII NAJNOWSZEJ

W ślad za apelem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego z 31 sierpnia br. nasza szkoła postanowiła przygotować się do świadomego włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Chcemy zrozumieć, dlaczego powinniśmy czuć dumę z sukcesu rozpoczętej 25 lat temu naszej polskiej transformacji.

Pierwszym krokiem stało się nawiązanie współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, w ramach której w szkole odbywają się lekcje historii najnowszej prowadzone przez edukatora IPN, panią Joannę Kuleszę – Kubiciel.

Uczniowie naszej szkoły poznają najnowszą historię Polski w oparciu o bogaty materiał źródłowy, pracując różnorodnymi metodami. Zajęcia skłaniają uczniów do samodzielnych poszukiwań prawdy historycznej, są przyczynkiem do kształtowania poczucia tożsamości narodowej.


Dzień Edukacji Narodowej

15.10.2013r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Renaty Ticman, dekoracją zajęła się Pani Beata Pyras a całość muzycznie oprawił chórek kierowany przez Pana Krzysztofa Kraclę.
Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku Pani Dyrektor oraz wszystkich nauczycieli.
Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela.
Nie zabrakło również humorystycznej scenki z życia szkoły "O niesfornym Piotrusiu".
Uśmiechniętym nauczycielom Samorząd Uczniowski wręczył kwiaty.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Grażyna Buras - Chrostek, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
To jeszcze nie koniec uroczystości, albowiem w tym szczególnym dniu miało również miejsce przyjęcie w szeregi społeczności szkolnej uczniów klas I a i I b.
Zanim pierwszoklasiści stali się "pełnoprawnymi" uczniami szkoły zostali poddani licznym próbom: musieli pięknie przedstawić każdego ucznia swojej klasy, wypić sok z cytryn, popisać się umiejętnościami tańca. Pierwszoklasiści wykazali się również wiedzą o szkole i sprawnością fizyczną pokonując tor przeszkód.
Na zakończenie uczniowie klas I a i I b złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali dyplomy od swoich wychowawców.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pragnę życzyć wszystkim uczniom wielu sukcesów, natomiast nauczycielom i pracownikom wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dyrektor Zespołu Szkół
Grażyna Buras-Chrostek
Tematy projektów edukacyjnych dla klas II
w Gimnazjum im. Karola Miarki w Chełmie Śląskim
w roku szkolnym 2013/2014


Religia:

1. Pontyfikat papieża Jana Pawła II.

2. Grupy parafialne, jako wyraz praktycznego rozumienia eklezjologii Soboru Watykańskiego II.

3. Życie konsekrowane - charakterystyka najważniejszych zgromadzeń zakonnych w Kościele.

Język polski:
1. Kobieta i mężczyzna w średniowieczu.

2. "Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec..."- nawiązanie do lektury "Kamienie na szaniec".

3. Bohaterowie komedii Aleksandra Fredry.

4. Autorzy naszych lektur.

Język angielski:


1. Drzewo genealogiczne brytyjskiej rodziny królewskiej.

2. Jak się nie nudzić w Stanach Zjednoczonych - album najciekawszych miejsc do odwiedzenia w USA.

3. Czym się różnią polskie i angielskie Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy - ilustrowany słownik multimedialny.

Język niemiecki:


1. Czy Berlin wart jest odwiedzenia? - Przewodnik po najciekawszych miejscach niemieckiej stolicy.

2. Reisen machen klug - podróże kształcą! Atrakcje turystyczne i zabytki w Niemczech.

3. Czy nauka języka niemieckiego może być przyjemna? - Przedstawienie teatralne.

Historia:
1. Cuda świata starożytnego.

2. Jerycho - najstarsze miasto świata.

3. Życie codzienne Sumerów.

4. Wynalazki Chińczyków.

Wiedza o społeczeństwie:
1. Młodzi przeciw korupcji.

2. Jestem konsumentem - moje prawa i obowiązki sprzedawcy.

3. Wybory - nasza świadoma decyzja.

Chemia/Fizyka:
1. Chemia w żywności - czy zawsze jest szkodliwa?

2. Czy znajomość praw fizycznych ma wpływ na życie codzienne?

3. Czy spalanie węgla jest jedynym sposobem pozyskiwania energii?

4. TAK czy NIE dla energetyki jądrowej w Polsce?

5. Fizyka w muzyce - czy to możliwe?

Matematyka:
1. Dom pod klucz.

2. Remontujemy nasze mieszkanie.

3. Tworzenie gier edukacyjnych.

Biologia:
1. Nośnik informacji genetycznej - kwas deoksyrybonukleinowy.

2. Jak wygląda histologiczna mapa człowieka?

3. Oddziaływania antagonistyczne i nieantagonistyczne pomiędzy gatunkami.

Geografia:
1. Brazylia - warunki naturalne, ludność i gospodarka.

2. Ludy i plemiona krajów Afryki.

3. Grupy etniczne w Polsce - wielokulturowość i tradycje.

4. Zabytki i tradycje w Rosji.

Wychowanie fizyczne:
1. W jaki sposób wysiłek fizyczny wpływa na zdrowie człowieka?

2. Co to jest doping?

3. Dlaczego pogorszeniu ulega sprawność fizyczna dzieci i młodzieży?

4. Organizacja szkolnego turnieju piłki siatkowej.

Zajęcia artystyczne - Muzyka:
1. Pierwiastki ludowe w muzyce polskich kompozytorów XIX i XX wieku.

2. Niemiecka muzyka klasyczna.

3. Muzyka rosyjska dawniej a dziś.

4. Zrozumieć muzykę poważna.


Osobliwości Świata Fizyki

Uczniowie klas III naszego gimnazjum wybrali się 17 września 2013r. w coroczną podróż do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wykłady połączone z pokazami doświadczalnymi.
Uczniowie pojechali pod opieką nauczycieli fizyki i chemii.
Podczas wykładów zapoznali się z tajemnicami światła, historią postępu cywilizacyjnego w dziedzinie oświetlenia a także zgłębili trzy zasady dynamiki Newtona.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
w Gimnazjum w Chełmie Śląskim


Uroczystą Mszą Świętą, uczniowie Gimnazjum w Chełmie Śląskim, rozpoczęli rok szkolny 2013/2014.
Gimnazjaliści uczcili rozpoczęcie roku szkolnego akademią przygotowaną przez uczniów klas drugich oraz opiekunów: Panią Ilonę Fabryczny, Pana Sebastiana Gdaka oraz Pana Rafała Grudnioka.
Uczniowie nawiązali do kolejnej historycznej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Następnie akademia miała charakter humorystyczny - przedstawiono zachowania typowych grup gimnazjalistów.
Pani Dyrektor Grażyna Buras - Chrostek przywitała wszystkich zebranych nauczycieli, uczniów i w sposób szczególny uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole.
W nowym roku szkolnym w Gimnazjum naukę rozpoczęło 52 pierwszoklasistów. Wychowawstwo w klasie I a objęła Pani Grażyna Jamińska, a w klasie I b - Pani Beata Wesecka.
Pracę w Gimnazjum rozpoczęli również nowi nauczyciele - Pani Aleksandra Sroka i Pani Psycholog Joanna Muniowska.
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, po raz pierwszy w chełmskim gimnazjum otwarta została klasa o profilu matematyczno - językowym. Uczniowie tej klasy realizują autorski program dostosowany do ich potrzeb i zainteresowań, biorą również czynny udział w pracach kółka matematycznego.
Uczniom w nowym roku szkolnym życzymy samych bardzo dobrych ocen i wielu sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2013

W swojej historii nasze gimnazjum wielokrotnie mogło się poszczycić bardzo wysokimi wynikami z egzaminów, nigdy też nie spadliśmy poniżej średniej krajowej czy wojewódzkiej, jednak w tym roku wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.
Zapoznaj się z wynikami egzaminu w naszym gimnazjum!


R E K L A M A    C H A R Y T A T Y W N A